OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

*♥ Hafling  ♥ *

Problémy s kŕmením niektorých koní

 

Niektoré kone - napríklad chudé, choré alebo prieberčivé v žraní - predstavujú pre chovateľov špecifický problém. Majitelia a ošetrovatelia hľadajú spôsoby, ako ich podnietiť k tomu, aby konzumovali viac potravy, častejšie im však musia ponúknuť krmivo bohatšie na živiny

Chudý kôň

Niektoré jedince sú pri prijímaní potravy prieberčivé, preto nie je jednoduché udržať ich hmotnosť a najmä vtedy, ak sú v tréningu. Redukcia tréningových dávok môže viesť k úplnému úbytku telesnej kondýcie. Takúto situáciu môžeme riešiť zvýšením energetickej hodnoty krmiva pridaním jadra alebo tuku do kŕmnej dávky.

Chudá kôň, ktorý málo alebo len mierne pracuje, zvyčajne preberie, ak mu zvýšime množstvo kvalitnej slamenej podstielky, prípadne mu do dennej dávky pridáme výživnú slamu zo strukovín.

Ani kôň v tréningu však nemusí byť schopný zniesť ďalšie proteíny obsiahnuté v niektorých druhoch krmiva, napr. v lucerne. Lepšie by mohli poslúžiť namočené sušené repné rezky vďaka svojej dobre stráviteľnej vláknine, nízkemu obsahu proteínov, vitamínov i minerálov (čím sa nenarušuje vyváženosť minerálov dennej dávky) a chutnosti. Na rozdiel od jadrového krmiva ich môžeme bez obáv podávať koňom aj v relatívne veľkom množstve. Pridávame ich k dennej dávke jadra, vďaka čomu bude pre koňa lepšie stráviteľné.

Koňom, ktoré sa sena sotva dotknú, môžeme repou nahradiť časť kŕmnej dávky. Kŕmna repa je tiež ideálna pre jedince s chybnými zubami alebo nedostatočne fungujúcim tráviacim systémom, čiže pre staršie kone. Koňom, ktoré nežerú seno, poslúži ako zdroj vlákniny potrebný na správnu funkciu čriev a zažívania.

Ťažko pracujúci kôň nemôže skonzumovať dostatok objemového krmiva na to, aby to pokrylo jeho potrebu - najmä ak je prieberčivý, unavený alebo dehydrovaný. Požívanie sekaného sena je ako jedenie slaných krekrov, keď sme smädní - len ťažko ich do seba dostaneme. Keď kôň odmieta seno, môžeme ho nalákať na niečo šťavnaté a chutné, napr. na čerstvú zelenú trávu alebo namočené sušené repné rezky. Ani unavený kôň zväčša neodmietne zelenú trávu, hoci o iné krmivo nemá záujem.

Kŕmenie droždím

Droždie používa stále viac chovateľov koní na zvýšenie stráviteľnosti krmiva a stabilizáciu fermentácie v čreve, najmä u koní náchylných na kolku či schvátenie kopýt. Zdá sa, že kvasnice stabilizujú poruchy fermentácie spôsobené prílišným množstvom uhľovodíkov prijímaných v jadrovom krmive.

Výskum ukázal, že kvasnicové kultúry zlepšujú využitie krmiva v zažívacom trakte, zvyšujú jeho chutnosť, napomáhajú absorpcii vitamínov a minerálov, zlepšujú kvalitu kopýt a srsti a podporujú rast mladých koní.

Niektoré výrobky z droždia sú určené špeciálne pre kone, použiť však možno obyčajné pivovarské droždie ako zdroj vitamínov komplexu B.

Jeden zo spôsobov, ako dostať do koňa viac kalórií, je kŕmiť ho častejšie :v 4-5 malých dávkach denne, používajúc ľahko stráviteľné krmivá bohaté na energiu. Niektoré doplnky výživy môžu bezpečne zvýšiť množstvo kalórií a výživných látok. Mnohí chovatelia používajú sušené mlieko v množstve asi 0,5 - 1,3 kg denne.

Kone chované samostatne žerú menej ako kone žijúce v skupine. Ak takéhoto jedinca umiestnime do spoločnosti iných koní, cíti sa prirodzene a keď vidí žrať ostatné kone, zvádza ho to konzumovať viac. Ak má prieberčivý kôň vo vedľajšom boxe alebo výbehu kamaráta, môže ho to stimulovať, aby žral vždy, keď to robí jeho sused.

Chorý kôň

Pretože výživa koní hrá pri rekonvalescencii dôležitú úlohu, kŕmeniu chorého zvieraťa treba venovať osobitnú pozornosť. Ak bol kôň aktívny a fit pred ochorením či zranením, jeho celkovú kŕmnu dávku odporúčame zredukovať, nakoľko nemôže využiť také množstvo energie ako v čase aktívneho tréningu.

Choroba však môže zmeniť požiadavky konského organizmu. Bolesť, horúčka alebo infekcia často urýchľujú metabolizmus, čo znamená zvýšenú potrebu energie a proteínov. Imunitný systém potrebuje aminokyseliny na vytvorenie protilátok a buniek bojujúcich s infekciou.

Chvejúci sa kôň sa nezaobíde bez prísunu kalórií, ktoré mu pomôžu vyrobiť telesné teplo. Najlepšie tomu napomôžeme zvýšením množstva proteínov, pretože práve pri ich trávení sa vytvára teplo. U chorého koňa môže byť proces metabolizmu až trojnásobne rýchlejší ako u zdravého jedinca.

Dobre živený a málo pracujúci kôň máva obvykle dostatočné telesné rezervy, aby prekonal nezávažné ochorenie. Kôň - atlét však môže mať len veľmi málo tuku, predstavujúceho rezervu v prípade, ak ochorenie alebo úraz zníži jeho apetít a príjem potravy zrazu klesne.

Chorý kôň má mať stály prístup k vode a soli. Chorí či ranený kôň musí dostatočne piť, preto sa vždy treba presvedčiť že je jeho voda čistá a primerane teplá (chladná, ale nie ľadová v horúcom lete a teplejšia, no nie horúca v zime). Dajme mu vodu do vedra, aby sme presne zistili, koľko vypije.

Chorobe "na mieru"

Určité ochorenie doslova vyžadujú úpravu kŕmenia. Koňovi s dýchacími ťažkosťami (komplikovanými zaprášeným senom) budeme podávať seno namočené vo vode alebo granule. Dýchavičné kone vyžadujú špeciálnu diétu.

Kôň s menšou črevnou poruchou, ktorá znižuje jeho schopnosť tráviť jadro, by mal mať krmivo bohaté na vlákninu len s malým množstvom jadra alebo úplne bez neho. Kôň s vážnejšou poruchou činnosti čriev, ktorá redukuje jeho schopnosť tráviť a absorbovať proteíny, celulózu a fosfor, bude lepšie prosperovať pri kŕmení lucernou alebo granulami s prídavkom jadra. Kôň trpiaci na žalúdočné vredy by mal dostávať jemné trávové seno a žiadne jadro - jadrové krmivo má totiž tendenciu dráždiť žalúdok a tiež zintenzívňuje pohyby zažívacieho ústrojenstva, čo takisto môže vred dráždiť. Koňa s hnačkou kŕmime len senom bez jadra.

Kôň, ktorého funkcia zažívacieho traktu sa zhoršila v dôsledku napadnutia parazitmi alebo liečby antibiotikami, môže prosperovať pri doplnení kŕmnej dávky kvasnicami a vitamínami komplexu B, probiotikami a ostatnými mikroživinami napomáhajúcimi fungovaniu zažívania.

Ak chorý kôň úplne odmieta potravu, ponúknime mu zelenú trávu alebo niečo, čo má naozaj rád a to v malých pravidelných dávkach. Keď odmieta krmivo preto, lebo sme mu doň dali liek, odložte toto krmivo a ponúknite mu iné bez lieku. Koňovi, ktorý nepríjma dostatok potravy a potrebuje viac proteínov, môžeme podať až 280 g tvarohu rozdeleného do 2-3 kŕmení denne. Kone dokážu ihneď stráviť a asimilovať výživné látky obsiahnuté v tvarohu. Je to dobrý doplnok výživy, pretože 90% jeho proteínov tvorí kazeín majúci ideálnu rovnováhu aminokyselín, a je aj ľahko stráviteľný. Ak kôň nežerie vôbec potrebuje pomoc veterinárneho lekára.

Výživové doplnky

U koní, ktoré dlhší čas nepríjmajú dostatok potravy, môže dôjsť k zníženiu schopnosti získavať potrebné živiny z krmiva. Môžeme im pomôcť doplnkami výživy dodávajúcimi potrebné látky alebo krmivom upraveným na zvýšenie stráviteľnosti.

Doplnky výživy potrebujú napr. mladé kone a chovné kobyly, ďalej kone, ktoré majú problémy s udržaním hmotnosti, jedince zotavujúce sa z choroby či zamorenia parazitmi a staré kone.

Potreba energie u niektorých ťažko pracujúcich koní je taká veľká, že nemôžu skonzumovať toľko sena a jadra, aby to pokrylo ich potreby. Strácajú preto hmotnosti alebo majú v dôsledku preťaženia malý apetít. Môžeme im pomôcť pridaním tuku do krmiva.

Nadmerný stres odčerpáva zo zásob živín a minerálov v tele koňa rýchlejšie, ako je ich schopné obvyklým krmivom nahradiť. Ak kôň potrebuje viacej energie, je často lepšie pridávať do krmiva tuk než mu zvýšiť množstvo jadra či použiť špeciálne výživové doplnky. Pridaním doplnkov alebo jadra môžeme narušiť rovnováhu krmiva zmenou pomeru minerálov (hlavne rovnováhu kalcia a fosforu) alebo množstva proteínov.

Mnoho firiem vyrába výživové doplnky špeciálne pre športové kone. Tieto produkty obsahujú olej, mastné kyseliny, vitamíny a minerály v zmesi, ktorá je ľahko stráviteľná a premieňaná na energiu. Niektoré doplnky obsahujú aj kvasnicové kultúry produkujúce pri trávení lyzín - jednu z limitujúcich aminokyselín u koní.

Ak máte pochybnosti o tom ako postupovať pri špecifickom probléme, prípadne si nevite rady s koňom, ktorý nepríjíma obvyklú dennú dávku krmiva, poraďte sa so svojím veterinárom alebo odborníkom na výživu koní.