OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

*♥ Hafling  ♥ *

Čo by ste mali vedieť‚ zdravie koňa

 

Pri menej závažných ochoreniach koňa si môžete pri ich liečení pomôcť aj sami a k štvornohému pacientovi nemusíte zavolať veterinára. Ani po lieky nemusíte chodiť do lekárne, ale stačí , keď sa obzriete po okolitej prírode a nájdete rastliny, ktoré majú liečivé účinky.

Pŕhľava dvojdomá (žihľava)

Urtica dioca L..

Žihľava obsahuje triesloviny, minerály, vitamín A a C, flavonoidy, bielkoviny a nenasýtené mastné kyseliny. Pôsobí sťahujúco, močopudne, podporuje tvorbu mlieka a krvi, ktorú aj prečisťuje. Obohaťte preto pastviny o túto rastlinu. Nechajte jej trochu miesta pri živom plote, obrade alebo pod ovocnými stromami. Obzvlášť na jar sa odporúča pre koňa 3 až 4 týždňová kúra. Prečistí krv a posilní pečeň. Je vhodná najmä pre kone, ktoré sú náchylné na schvátenie kopýt, reumu a letnú vyrážku. Skôr než koňa na jar pustíte na pastvu, dávajte mu piť žihľavový čaj, ktorý podporuje krvný obeh a preventívne pôsobí proti laminitíde. Ak sa mu však na koži objavia vyrážky, môže to byť v dôsledku alergickej reakcie. V takom prípade ho okamžite prestaňte kŕmiť žihľavou.

Ak chcete dosiahnuť, aby mal váš kôň zdravú a hustú hrivu i chvost, umývajte mu ich pravidelne žihľavovým čajom alebo vývarom. Pravidelné pridávanie žihľavovej vňate do krmiva je vynikajúcim posilňujúcim prostriedkom najmú pre staršie kone. Okrem toho budú mať po jej požití peknú, jemnú a lesklú srsť.

Použitie:

Vnútorné: Keďže kone obhrýzajú steblá žihľavy len zriedka, je lepšie im ju pokosiť a nechať vysušiť. Usušené listy už nepŕhlia a veľmi chutia. Môžete ich nadrobno posekať a zamiešať do krmiva. Žihľavový čaj sa dá kúpiť aj v lekárni (najlepší je sypaný).

Vonkajšie: Pri letnej vyrážke ošetrujte postihnuté miesta vývarom z vňate

Púpava lekárska

Taraxacum officinale Web

Táto rozšírená liečivá rastlina obsahuje triesloviny, horčíny, éterické oleje, provitamín A, vitamíny skupiny B a C, ako aj dôležité minerálne soli. Púpava by nemala chýbať na žiadnej pastvine. Väčšina koní žerie s obľubou nielen jej listy, ale aj kvety, čím nevedomky absolvuje jarnú kúru na prečistenie krvi. Púpava má vysoký obsah vitamínu A (dokonca vyšší ako obľúbená mrkva), podporuje chuť a je zdravým doplnkovým krmivom. Do dennej dávky ju treba zradiť najmä pri reumatických ťažkostiach, kožných problémoch alebo laminitíde. Ak je kôň napadnutý bradavicami, skúste ich potierať čerstvom púpavovou šťavou. Pomáha takmer vo všetkých prípadoch. Najlepšie chutí čerstvá púpava priamo z lúky. Mnohé kone si dokoca vyhrabávajú zo zeme aj jej korene, takže im v tom môžete pokojne pomôcť. Púpavu môžete aj usušiť a podávať vo forme čaju. Púpavový čaj je možné kúpiť aj v lekárni.

Použitie:

Vnútorné: Denne asi 30 g čerstvej púpavy primiešať do krmiva alebo z 50 g suchej uvariť čaj.

Vonkajšie: Čerstvú šťavu naniesť na sterilnú gázu a potierať ňou bradavice.

Mäta pieporná

Mentha piperita L.

Za svoje vlastnosti vďačí mäta obsahu éterických mentolových olejov a trieslovín. Kone majú rady jej chuť a tak nie je ťažké ich presvedčiť, aby ju konzumovali. Mäta zlepšuje stráviteľnosť krmiva, upokojuje a uvoľňuje žalúdok a črevá. Mentol pôsobí proti baktériám a parazitom, zatiaľ čo éterické oleje pomáhajú predchádzať plynatosti, kolikám a bránia dokonca aj vzniku žalúdočných vredov. Kone, ktoré sú náchylné ku kolikám, by mali dostávať denne malú porciu mäty alebo mätového čaju. Nezabudnite na §u ani pri zmene krmiva (na jar i na jeseň), a to pri prechode zo suchého krmiva na zelené a naopak.

Inhalácia mäty prináša koňom trpiacim na kašeľ veľkú úľavu. Zvonka pomáha pri bodnutí hmyzom, kožnej plesni a zmierňuje svrbenie pri letnej vyrážke. U kobýl podporuje regeneráciu a zmenšenie vemena po odstav žriebäťa.

Ak chcete urobiť niečo dobré pre koňa, potom začnite pestovať mätu priamo na pastvine. Kone ju rady žerú a tak si samy pomáhajú. V čerstvej mäte je účinok éterických olejov oveľa silnejší ako v usušenej. Mätu však môžete kúpiť aj v lekárni

Použitie:

Vnútorné: Denne pridávajte do krmiva 50g sušenej mäty alebo z nej uvarte čaj.

Vonkajšie: Sterilnú gázu namočenú vo vývare prikladajte na postihnuté miesta. Na inhaláciu je potrebné zaliať listy horúcou vodou.