Keď koňa bolia zuby..
Kôň môže trpieť rôznymi ochoreniami zubov, ktoré sa prejavujú klasickými príznakmi, ako je bolestivosť alebo opuch, ale často má kôň poblémy so subami bez týchto príznakov. Z tohoto dôvodu je nutné pravidelné preventívne vyšetrenie zubov, aby sa niketoré ochorenia odhalili skôr, ako začnú spôsobovať koňovi výraznejšie problémy
Martin Mihál - Univerzita veterinárskeho lekárstva, Košice
Provtnými príznakmi, kotré môžu signalizovať zubný problém u koňa sú:
- vypadávanie potravy z ústnej dutiny alebo nadmerné slinenie
- strata telesnej hmotnosti
- veľké množstvo nestrávených častí potravy v truse
- trasenie hlavou
- problémy pri uzdení
- znížená výkonnosť
- zápach z ústnej dutiny alebo nozdier
- prítomnosť krvi v slinách
- hnisavý výtok zo nozdier
- opuch čeľuste alebo sánky
Zriebä sa rodí už s prerezaným prvým nárom rezákov a posledný mliečny zub sa prerezáva približne vo veku 8 mesiacov. Mliečny chrup má 42 zubov. K prvej výmene zubov dochádza vo veku 2,5 roka. Kôň vo veku 5 rokov má už kompletný trvalý chrup. V počte zubov sa prejavuje pohlavný dimorfizmus. U žrebca sú vyvinuté 4 výrazné špičiaky a spolu má 40 až 42 trvalých zubov. Špičiaky môžeme niekedy nájsť aj u kobýl, avšak sú výrazne menšie a väčšina kobýl ich nemá. U niektorých koní bez ohľadu na pohlavie sa prerezáva v čeľusti aj tzv. vlčí zub, čo je v podstate 1. horný premolár. V porovnaní s ostatnými premolármi je výrazne menší. Chrup koňa sa v priebehu evolúcie prispôsobil príjmu rastlinnej potravy s vysokým obsahom vlákniny. Trvalé zuby majú dlhú korunku, z kotrej vidíme v ústnej dutine len časť a zbytok zuba (rezervná korunka) je ukrytý v čeľusti alebo sánke. Vekom dochádza k postupnému opotrebovaniu zubov a k vytláčaniu rezervnej korunky do ústnej dutiny. Toto prirodzené opotrebovanie predstavuje ročne asi 2 mm.
Jednou z vad, ktorá je často pozorovaná u koní je vrodené skrátenie sánky, následkom čoho vzniká neúplné priliehanie trecích plôch zubov v čeľusti a v sánke. U týchto koní nedochádza k prirodzenému otieranieu časti prvého premolára v hornej čeľusti a poslednej stoličky v sánke. Na týchto zuboch vznikajú tzv. háky, ktoré prečnievajú nad trecie plochy ostatných zubov a je potrebené skracovať ich rašpľovaním.
U niektorých koní sa vyvinie väčší počet trvalých zubov a niektoré základy zubov môžu byť založené na takých miestach ako je báza ušnice alebo nosová škrupina. Zub niekedy rastie zlým smerom a preto je potrebné vykonať extrakciu. U dvoj- až trojročných koní majitelia často pozorujú ohraničené tvrdé opuchy na spodnej strane sánky. Tieto vznikajú vývojom trvalých zubov pod mliečnymi. Vo väčšine prípadov nespôsobujú žiadne problémy a po výmene zubov spontánne zmiznú.
U všetkých koní je postavenie premolárov a molárov (stoličiek) užšie v sánke ako v hornej čeľusti. Preto dochádza k výraznejšiemu otieraniu lícnej strany trecích plôch na spodných premolároch a molároch a na jazykovej strane horných zubov. Trecie plochy sú šikmé a dochádza k vytvoreniu ostrých hrán na zuboch. Tieto hrany kôň za normálnych okolností využíva pri prežúvaní potravy. Avšak niekedy sú tieto hrany tak ostré, že koňovi spôsobujú pri režúvaní bolesť alebo okraje zubov tak rastú, že mechanicky obmedzujú žuvacie pohyby. Z toho dôvodu je tiež nutná pravidelná prehliadka zubov veterinárnym lekárom, ktorý v prípade potreby vykoná úpravu chrupu rašpľou. Úprava sa vykonáva na stojacom zvierati, avšak väčšine koní je potrebné podať pred týmto zákrokom sedatíva.
Pri nerovnomernom vývine zubov alebo pri strate niektorých zubov, dochádza k nerovnomernému otieraniu zubov a v zniká schodovitý chrup. Aj tieto kone si taktiež vyžadujú pravidelnú úpravu chrupu. Zubný kaz sa našťastie (pre kone) vyskytuje u koní menej často ako u ich majiteľov. Po zasiahnutí dreňovej dutiny dochgádza k rozv oju infekcie, ktorá sa prejaní opuchom a výtokokm hnisu nad koreňom zuba alebo hnisavým výtokom z nozdier. Takýto zub je potrebné extrahovať. Extrakcia zuba je zákrok, ktorý sa vykonáva v celej anestézií.
Na záver sa chcem zmieniť o problematike vlčích zubov. Tieto sa vyskytujú asi u 10% koní a niekedy môžu spôsobvať problémy pri uzdení. Preto je potrebné u niektorých koní tieto zuby extrahovať, čo je pomerne jednoduchý zákrok, ktorý je možné vykonať na stojacom zvierati